Studentská praxe – jak sestavit vhodné zdravotnické oblečení?

2020-09-14
Studentská praxe – jak sestavit vhodné zdravotnické oblečení?Praxe, jak v lékařských, tak ošetřovatelských oborech jsou pro studenty prvním kontaktem se skutečnou medicínou: každodenní vizity, zákroky, specifický rytmus, podle kterého žije každé oddělení. Není to však jen vzrušující, ale také velmi stresující období, plné pochybností. Jak se chovat? Nebude pacientům vadit, že se o ně stará někdo bez zkušeností? A konečně – jak se oblékat na praxi v nemocnici? Na většinu těchto dilemat se odpověď objeví během první dnů práce na oddělení. Při sestavení Vašeho oblečení pomůže náš článek!


Odzież medyczna


Co se dozvíte z tohoto příspěvku?

  • Jaké zdravotnické oblečení si vybrat pro praxi v nemocnici?
  • Jaká zdravotnická obuv je nejpohodlnější?
  • Čemu věnovat pozornost při výběru zdravotnického oblečení?

Ve zkratce

Od všech studentů medicíny a ošetřovatelství, kteří absolvují praxi v nemocnicích a ve zdravotních střediscích, se vyžaduje odpovídající zdravotnické oblečení. Jeho typ je někdy definován ve studijním řádu vysoké školy. Studenti si však nejčastěji vyberou soupravu zdravotnická halena + kalhoty, který poskytuje velké pohodlí při nošení a plnou svobodu pohybu. 

Oblečení na praxi v nemocnici – přizpůsobené studijnímu řádu vysoké školy 

Studenti medicíny absolvují po prvním roce studia během letních prázdnin praxi v ošetřovatelské péči na libovolném oddělení. Je to první setkání se skutečnou prací v nemocnici. V dalších letech budou muset absolvovat ještě měsíční prázdninovou praxi na pohotovosti a ve zdravotním středisku, na interním oddělení, na jednotce intenzivní péče a dětském oddělení, a také na gynekologii a chirurgii. Studenti ošetřovatelství (vlastně studentky, protože ošetřovatelství je stále povoláním, kde převládají ženy) mají mnohem více příležitostí seznámit se s tím, jak vypadá práce v nemocnici – téměř polovinu vzdělávacího programu tvoří praktická výuka, která probíhá v různých nemocničních odděleních, nejen v prázdninovém období, ale také během akademického roku.

Během praxe jsou studenti lékařských a ošetřovatelských oborů povinni nosit vhodné oblečení. Jeho typ je obvykle určen studijním řádem vysoké školy. Na některých univerzitách nebo fakultách zadávají vedoucí praxí hromadnou objednávku souprav zdravotnických oděvů, které jsou stejné pro všechny studenty daného ročníku nebo skupiny. Tyto jednotné uniformy mají usnadnit jejich identifikaci na nemocničních chodbách. V pozdějších letech, po absolvování prvního nebo druhého ročníku studia si studenti obvykle zajišťují oblečení na praxi sami.

Nejen plášť!

Časy, kdy byl výběr oblečení pro práci v nemocnici omezen na kratší nebo delší plášť, již naštěstí pominuly. Dnes si může každý zdravotnický pracovník, také ten, který se teprve učí lékařské profesi, sestavit svou pracovní uniformu sám z mnoha druhů oblečení. Střihy, barvy, vzory, ozdoby – možnosti jsou téměř neomezené.Bluza i spodnie na praktyki studenckie


Nejoblíbenější souprava: zdravotnická halena + kalhoty

V posledních letech je zdaleka nejčastěji voleným typem zdravotnického oblečení lékařů a zdravotních sester souprava halena + kalhoty. Když si takovou soupravu vyzkoušíte, rychle zjistíte, díky čemu je tak populární – je totiž velmi pohodlná! Obě části této uniformy poskytují maximální volnost pohybu a výborně se přizpůsobují postavě.Dámské zdravotnické haleny jsou jemně zúžené v pase a díky tomu nenápadně zvýrazňují přednosti ženské postavy. Obvykle jsou obohaceny nevelkými, dekorativními akcenty, například obrubou v kontrastní barvě nebo efektním výstřihem.

Pánské modely se vyznačují volnějším střihem. Jsou dostupné ve dvou typech. První, navlékaný přes hlavu, má „sportovnější” a volnější charakter, druhý – elegantní styl, který se projevuje klasickým límečkem a zapínáním na knoflíky, zapůjčeným z pánské košile.Zdravotnické haleny jsou dostupné v mnoha různých barvách: od tradiční bílé přes odstíny šedé a tmavě modré až po tak originální barvy jako, jak je malinová růžová, mořská zeleň nebo tmavě fialová. Podobnou paletu barev najdete i mezi zdravotnickými kalhotami. Pokud Vaše univerzita (nebo nemocnice, kam se chystáte na praxi) nestanovuje barvu oblečení, které by studenti měli nosit, můžete použít celou tuto barevnou škálu. Nejlepší je vybrat si barvu, ve které se cítíte nejlépe – sebevědomí se určitě bude hodit!

Čemu věnovat pozornost při výběru zdravotnických oděvů pro praxi v nemocnici?

Na pohodlí při nošení zdravotnického oblečení mají vliv především dva faktory: jeho střih a látka, ze které bylo vyrobeno. Střih by měl být zlatou střední cestou mezi volností a přizpůsobením – takto ušité oblečení poskytuje maximální volnost pohybu, která se promítá do pohodlí. Příliš těsná uniforma může omezit pohyblivost. Příliš volná zase může sklouzávat a přetáčet se. Při zkoušení zdravotnického oblečení proto proveďte několik neobvyklých pohybů: skloňte se, dřepněte si nebo zvedněte ruce. Pokud oblečení během tohoto malého cvičení dobře spolupracuje s tělem, střih (a velikost!) jsou zvoleny správně.Při výběru oblečení pro praxi v nemocnici věnujte pozornost také materiálovému složení. Přestože si běžně nejčastěji vybíráme oblečení vyrobené z bavlny a ceníme si je za měkkost a vzdušnost, u zdravotnických oděvů se lépe osvědčují směsi přírodních a syntetických vláken. Haleny, kalhoty nebo saka, které jsou z nich vyrobeny, jsou zároveň příjemné na dotek, elastické a výjimečně odolné, což se promítá nejen do pohodlí při nošení, ale také do delší životnosti oděvu.Obuwie medyczne na pierwsze praktyki


Co s obuví?

Povinnou součástí oblečení pro praxi v nemocnici je samozřejmě obuv. Studenti, jak lékařských tak ošetřovatelských oborů, si nejčastěji kupují tzv. „clogs”, tedy pěnové pantofle s integrovaným svrškem, odhalenou patou a páskem vzadu, který brání sesunutí obuvi z chodidel. Největší výhodou tohoto typu zdravotnické obuvi je lehkost a prodyšnost. Při výběru konkrétního modelu věnujte pozornost tomu, zda má jeho podrážka protiskluzové vlastnosti. Je to důležité, protože to ovlivňuje nejen pohodlí při nošení, ale také bezpečnost.

Zdravotnické oděvy – oblečení, které Vám dává křídla

Když studenti vyprávějí o své první praxi v nemocnici, zdůrazňují často, jak velký význam má vhodné oblečení. „Služební” uniforma mění opravdu hodně. Díky ní se ten, kdo ji nosí, stává součástí personálu, i když je teprve na začátku své cesty k oficiálnímu lékařskému titulu, a ihned si získává důvěru v očích pacientů a jejich rodin. To se pak promítá do většího sebevědomí a povzbuzuje to. Mnoho studentů se tak utvrzuje v přesvědčení, že si vybrali správnou profesionální cestu.Takže při zahájení své první praxe se vyzbrojte úsměvem, pozitivním přístupem, velkou dávkou trpělivosti a pokory a správným oblečením! Zdravotnické oblečení nejlepších značek, které Vám bude věrně sloužit při plnění prvních služebních povinností, najdete na uniformix.cz 

Doporučené

Dámská zdravotní halena FLEX ZONE. FZ1001B

Dámská zdravotní halena FLEX ZONE. FZ1001B

Běžná cena: 650,00 Kč brutto455,00 Kč bruttoNejnižší cena 30 dní před slevou: 453,00 Kč
Dámská zdravotní halena, FLEXZONE FZ2053

Dámská zdravotní halena, FLEXZONE FZ2053

Běžná cena: 710,00 Kč brutto497,00 Kč bruttoNejnižší cena 30 dní před slevou: 495,00 Kč
Dámská zdravotnická halena FLEX ZONE FZ2054

Dámská zdravotnická halena FLEX ZONE FZ2054

Běžná cena: 853,00 Kč brutto509,00 Kč bruttoNejnižší cena 30 dní před slevou: 596,00 Kč
pixel