Preventivní obuv – co je jejím úkolem a čím se liší od obuvi ortopedické

2021-06-14

Věděli jste, že opakující se přetrvávající bolesti zad, které vás tak unavují, nebo nepříjemný tlak v koleni mohou být příznakem špatného stavu vašich ... chodidel? Nohy jsou oporou celého organismu a naším nejdůležitějším dopravním prostředkem. Jejich stav postihuje mnoho dalších částí těla: kolena, kyčle, pánev, páteř a dokonce i hlavu. Pro zdravotníky, kteří tráví tolik času v pohybu, je stav nohou a výběr vhodné obuvi nesmírně důležitý.

 

 

Co se z tohoto příspěvku dozvíte?

  • Jaké jsou funkce ortopedické obuvi?
  • a jaké jsou preventivní boty?

 

Termínem „profylaktická“ označujeme obuv, jejímž úkolem je udržet chodidla ve správné poloze. Předchází se tak vzniku defektů a deformací a může se také snížit bolest kolen, kyčlí a páteře. Boty tohoto typu se doporučují zdravým lidem, kteří tráví hodně času ve stoje. Úkolem ortopedické obuvi je podporovat léčbu nemocí – taková obuv koriguje již vzniklé vady, ulevuje svalům, kloubům a šlachám a dokonce tlumí bolesti.

 

 

 

Pečujte o své nohy – záda vám budou vděčná!

Lidské tělo je jako dokonale naprogramovaný stroj – i dvě zdánlivě nesouvisející části těla na sebe mohou mít obrovský vliv. To je případ chodidel a dalších prvků našeho „lešení“, tedy kosterního systému.Nohy jsou oporou celého těla a naším nejdůležitějším dopravním prostředkem. Zároveň jsou extrémně přesným mechanismem: tvoří je 26 kostí (to je 1/4 všech kostí v našem těle!), 33 kloubů a přes 100 šlach, vazů a svalů. Jak už to u takto složitých "struktur" bývá, jakákoliv odchylka od fyziologické struktury narušuje správné fungování celého systému.Nevhodná biomechanika nohy má za následek špatné postavení pánve a následně i páteře. Například takový vychýlený postoj způsobuje neustálé napětí v superkatalních svalech, což může způsobit bolest hlavy v oblasti zátylku a krku. Neléčené deformity chodidel, jako jsou haluxy a ploché nohy, často způsobují další neduhy: bolestivá kuří oka a mozoly, problémy s Achillovou šlachou, otoky lýtek a problémy s koleny a kyčlemi, ale i takové všední věci jako nošení příliš vysokých podpatků nebo příliš těsné ponožky a především špatně zvolené boty. K péči o tuto oporu našeho těla stačí opravdu málo – někdy stačí přezout. Pomoci může například preventivní obuv. Co to je a čím se liší od ortopedické obuvi?

 

 

Profylaktická a ortopedická obuv

Při hledání správné obuvi je důležité znát rozdíl mezi profylaktickou a ortopedickou obuví. Oba tyto typy jsou typy speciální obuvi, která má pečovat o stav chodidel, ale mají různé funkce.tvorba defektů a deformací. Účelem nošení těchto bot není léčení. Preventivní obuv chrání před různými druhy neduhů, ale neodstraňuje je. Doporučuje se zdravým lidem, kteří tráví hodně času ve stoje - díky tomu, že nutí chodidla do vhodné, pro ně zdravé polohy, zabraňuje přetěžování kolen, kyčlí a páteře.Ortopedická obuv je terapeutická obuv v plném rozsahu smysl toho slova. Doporučují se lidem s vážnými problémy s nohou, obvykle po úrazech a operacích. Takové boty aktivně zlepšují stav nohou: korigují deformace, zabraňují zhoršování stávajících defektů, uvolňují namožené šlachy, klouby nebo svaly a dokonce zmírňují bolest. Objednává je a vybírá odborný lékař. 

 

Výhody profylaktické obuvi

Profylaktická obuv, jak se sluší na speciální obuv, je především velmi pohodlná. Poskytují nohám dostatečnou oporu a nutí je dávat je do správné (zdravé!) polohy přirozeným způsobem. Poskytují také stabilizaci a tlumení každého kroku a chrání před možným zraněním - a není těžké udělat ten jeden chybný krok během extrémně intenzivního řazení. Preventivní obuv především díky tomu, že udržuje chodidla ve správné poloze, snižuje zátěž a únavu nohou. Docela hodně výhod pro boty, že?

 

Zdravotní obuv do práce – jakou vybrat? 

Preventivní obuv může být skutečnou spásou pro zdraví a kondici nohou při dlouhé, vyčerpávající službě. Při výběru zdravotní obuvi do práce se vyplatí zvolit model s ortopedickou stélkou nebo s anatomicky profilovanou strukturou – to je to, co můžeme nazvat zdravotní obuví. Skvělým příkladem jsou žabky ze série Anatomic od Buxa. Mají koženou stélku s profilem přizpůsobeným anatomické stavbě chodidla, která poskytuje oporu prstům a podélné i příčné klenbě chodidla a eliminuje sklony k deformaci pat. I takové drobné detaily se mohou postarat o správné postavení chodidel, a tím - jejich kondici a zdraví.

Pantofle Buxa - stejně jako další nabídky zdravotní obuvi od známých a uznávaných výrobců v oboru - naleznete na Uniformix.cz 

 

Doporučené

pixel