Práce na směny a spánek. Jak si pomoci usnout po noční směně?

2022-11-18
Práce na směny a spánek. Jak si pomoci usnout po noční směně?

Dostatečný spánek je nezbytný pro naši pohodu a zdraví. Zdravotníci jsou však často nuceni pracovat na směny, což může způsobit problémy se spánkem. Mezi důsledky tohoto typu poruchy patří nejen únava, ale také potíže s koncentrací a zrakem, snížená výkonnost nebo oslabená imunita. Takové neduhy si nemohou dovolit medici, na jejichž rozhodnutích závisí zdraví a dokonce život ostatních lidí! Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak lépe spát. V dnešním článku vám poradíme, co dělat pro efektivní odpočinek po noční směně.

 

 

Co se z tohoto příspěvku dozvíte?

  • Jak práce na směny ovlivňuje spánek?
  • Jaké podmínky usnadňují usínání?
  • Jaké návyky pozitivně ovlivňují kvalitu spánku?

 

Práce na směny a spánek

Nejprve se podívejme, jak práce na směny ovlivňuje lidské tělo. Narušení cirkadiánního rytmu může mít mnoho negativních dopadů, ale každý z nás bude reagovat trochu jinak. Lidé pracující v noci si nejčastěji stěžují na problémy s usínáním, nočním vstáváním a předčasným vstáváním. To vše přispívá ke kratšímu, nekvalitnímu spánku, což vede k únavě během období aktivity. Dlouhodobá změna cirkadiánního rytmu může vést k chronické nespavosti a syndromu časového dluhu. Mezi její příznaky patří úzkost, demence, zhoršení fyzické kondice a pohybové koordinace, bolesti hlavy, poruchy střev, oslabená imunita nebo horší vidění. Dobrou zprávou je, že negativní důsledky práce na směny lze zmírnit a dokonce zvrátit. Zde je několik tipů, které vám pomohou spát celou noc.

 

 

Jak se připravit na noční směnu?

Začněme tím, jak poruchám spánku předcházet. Ve směnném provozu její kvalitu ovlivňuje i to, co děláme před a během směny.

Před odchodem do práce se tedy vyplatí dát si krátký 30minutový šlofík. Bude to mít pozitivní vliv na naši pohodu a energetickou hladinu, ale nebude to ztěžovat usínání po práci. Během směny si raději dejte pozor na kofein, který negativně ovlivňuje spánek i 12 hodin po konzumaci.

V případě ospalosti je lepší dělat nějaké gymnastické cviky, které tělo povzbudí a okysličí. Kdykoli je to možné, můžete také měnit typy prováděných úkolů během směny, abyste neupadli do monotónnosti. Osvětlení také ovlivňuje ospalost. Světlo potlačuje vylučování melatoninu, hormonu, díky kterému se cítíme ospalí. Během první poloviny směny je nejlepší zůstat ve světlých místnostech, abyste se probudili.

Na konci změny světla je zase lepší ho ztlumit, aby se tělo rychleji přepnulo do nočního režimu. Sluneční brýle si můžete vzít i na cestu domů.

 

Vytvořte optimální podmínky pro spánek

Usnout po noční směně není vždy snadné. I přes únavu jsme často rozrušení, ruší nás světlo a různé zvuky. Takže když se dostanete domů, musíte se uklidnit. Za tímto účelem se můžete osprchovat a nejlépe koupel se solí nebo bylinkami. Teplá voda vám pomůže uvolnit se a uvolnit napjaté svaly, což usnadní usínání. Kromě toho se také vyplatí postarat se o správné podmínky v ložnici. Před spaním bude užitečné vyvětrat, ale nejlepší je během spánku zavřít okno, aby se odclonil vnější hluk. Pro osoby citlivé na zvuky doporučujeme používat špunty do uší, zvláště pokud jsou v domě členové domácnosti. Ložnice by měla být během spánku co nejtmavší, aby se zvýšila produkce melatoninu. Vhod přijdou tlusté závěsy nebo žaluzie.

Alespoň půl hodiny před spaním se raději vyhněte přístrojům s obrazovkami, které vyzařují modré světlo. Používání chytrého telefonu, tabletu nebo televize inhibuje vylučování spánkového hormonu. Před spaním se také vyplatí postarat se o lehké jídlo, aby vás nebudilo kručení v žaludku.

 

 

 

Vsaďte na zdravé návyky

Celkovou kvalitu spánku ovlivňují i ​​každodenní návyky, které zdánlivě nemají nic společného s tím, jak spíme. Obecná pohoda bude lepší, když budeme dbát na správnou míru fyzické aktivity a zdravou, vyváženou stravu a správnou dobu jídla. Naše těla nejsou zvyklá jíst v noci, proto je nejlepší sníst před směnou větší jídlo a během ní jíst jen lehké svačiny. Další důležitou otázkou je pohodlné oblečení a obuv do práce. Vyplatí se vsadit na vzdušné a pružné zdravotní oblečení a obuv s anatomicky profilovanou stélkou. Vyhneme se tak celkovému nepohodlí i bolestem a křečím v nohou, které se mohou promítnout do problémů s usínáním.

Hledáte pohodlné zdravotní oblečení a boty, které vám pomohou přežít noční směnu? Určitě se podívejte na nabídku uniformix.cz!

pixel