Jak předcházet vbočeným palcům? Manuál pro zdravotní sestry a lékaře

2022-04-22
Jak předcházet vbočeným palcům? Manuál pro zdravotní sestry a lékaře

Bolestivé otoky, problémy s přizpůsobením obuvi a nakonec degenerativní změny a potíže s pohybem - hallux valgus může opravdu znepříjemnit život. Jak vznikají a lze je odstranit? A především: jak předcházet vbočeným palcům? To se dozvíte v našem článku.

 

 

 

 

Co se z tohoto příspěvku dozvíte?

  • Co jsou hallux valgus?
  • Jak vznikají vbočené palce?
  • Jak mohu zabránit vzniku vbočených palců?
  • Jakou zdravotní obuv zvolit, pro zajištění nohám co největšího pohodlí při práci?

 

Jak vznikají vbočené palce?

Vbočený palec, známý také jako hallux valgus, je degenerativní onemocnění, které se projevuje deformací chodidla. Příčinou jsou změny v postavení metatarzálních kostí. Palec se začne otáčet směrem k dalšímu prstu a ostatní kostěné struktury v přední části chodidla se posunou mimo fyziologický obrys. Tyto změny způsobují v deformovaném kloubu zánět, který se projevuje bolestivým, zarudlým otokem.Hallux valgus se může vyskytovat jednostranně i oboustranně. Častěji se vyskytují u žen, což souvisí s jemnější svalovou a kosterní strukturou ženských nohou a nošením obuvi na vysokém podpatku, která podporuje vznik deformit. Odhaduje se, že v Česku trpí tímto problémem dokonce každá čtvrtá žena starší 50 let.A proč vůbec dochází k artróze halluxů? Jejich výskyt je podmíněn genetickou predispozicí a faktory, jako jsou:

● obezita,

● práce ve stoje,

● málo pohybu

● ploché nohy,

● egyptský tvar chodidla (tj. palec je delší než druhý prst), 

● nošení nevhodné obuvi.

 

 

 

Jednoduché rady pro prevenci hallux valgus

Hallux valgus, ačkoli se zdá, že se jedná o drobný problém, může opravdu znepříjemnit život. Lidé, kteří jimi trpí, si nejčastěji stěžují na neestetický vzhled nohou, bolest ztěžující normální fungování a problémy s výběrem obuvi.Hallux valgus se však neobjeví ze dne na den. Deformace se vyvíjejí pomalu a na jejich vznik nejprve upozorňují příznaky jako bolest, zarudnutí a citlivost na dotek, jakož i ztluštění pokožky (mozoly, otlaky) a snížená pohyblivost prstů. Problém je tedy snadno zjistitelný. Jakmile se objeví alarmující příznaky, je vhodné vyhledat ortopeda, protože pokročilé stadium hallux valgus lze vyléčit pouze chirurgicky.Lze tedy vbočeným palcům předcházet? Pokud se domníváme, že vznik tohoto onemocnění je ovlivněn genetickou predispozicí, měla by být odpověď záporná. Pokud však budete dodržovat několik rad, můžete riziko vzniku hallux valgus snížit.

 

Noste vysoké podpatky… zodpovědně

Jako jedna z příčin vzniku hallux valgus je uváděno časté nošení vysokých podpatků. Při nošení vysokých podpatků zaujímají naše nohy nepřirozenou polohu - jejich přední část je přetěžována, což může vést ke snížení příčné klenby chodidla, a tím ke vzniku deformit. Občasné nošení podpatků nám samozřejmě neublíží. Pokud však chodíte na vysokých podpatcích každý den, měli byste o svá chodidla pečovat.Vezměte si příklad z Američanek, které na cestu do práce a z práce nosí pohodlnou sportovní obuv a boty na vysokémpodpatku si obují až v kanceláři. Během dne dopřejte svým nohám odpočinek tím, že si sundáte podpatky a krátce si namasírujete střední část chodidla.

 

Prevence hallux valgus - masáže a cvičení nohou

Práce v nemocnici nebo na klinice je většinou práce ve stoje (nebo chůze), což značně zatěžuje nohy. Masáž napjatých a bolestivých svalů po dlouhém dni stráveném na nohou pro ně může být skutečnou úlevou. V boji proti hallux valgus se doporučuje také masáž, zejména v oblasti prohlubně mezi prvním a druhým prstem. Velkou úlevu může přinést také manuální terapie fyzioterapeutem a speciální ošetření, jako je iontoforéza, laserová terapie, kryoterapie nebo kineziotaping, a to i v případě pokročilých změn.Když mluvíme o tom, jak předcházet hallux valgus, nemůžeme opomenout ani důležitost cvičení. Sport je zdraví - i pro nohy. Lidé se sklonem ke vzniku hallux valgus se mohou snažit problému předcházet vhodnými cviky. Jedná se o jednoduché pohyby, které každý zná ze školní korekční gymnastiky: chůze po patách a vnějších hranách chodidel nebo válení ručníku špičkami nohou. Cvičení pro hallux valgus slouží k posílení svalů, které mohou pomoci zabránit vzniku tohoto onemocnění.Fyzická aktivita je také důležitá pro udržení zdravé tělesné hmotnosti - a jak jsme již zmínili, nadváha je faktorem, který přispívá ke vzniku hallux valgus. Pro zlepšení kondice se vyplatí najít si alespoň 30 minut denně na procházku, jízdu na kole nebo plavání v bazénu. Poslední dvě jmenované činnosti se doporučují zejména v souvislosti s prevencí vbočených palců, protože nezatěžují chodidla.

 

 

 

Pohodlná zdravotnická obuv

Jak předcházet hallux valgus? Noste pohodlnou lékařskou obuv! Je to velmi důležité - správná obuv způsobuje, že se noha přirozeným způsobem uspořádá do správné polohy, což snižuje zatížení, kterému je vystavena, když pracujeme "vestoje". Bota by měla mít pružný svršek, tuhou patu a tvarovanou podrážku, která se přizpůsobí tvaru nohy a tlumí každý krok. Důležité je také zvolit správnou velikost, zejména co se týče šířky - boty nesmí být příliš těsné! Lidé se sklonem ke vzniku hallux valgus by se měli vyhýbat modelům se zúženými prsty.Najít takovou zdravotní obuv naštěstí není obtížné - značky dbají na to, aby jejich výrobky byly správně navrženy a spíše podporovaly zdraví nohou zdravotníků, než aby jim škodily. Prohlédněte si nabídku známých výrobců na uniformix.cz a vyberte si obuv, která vám zajistí plné pohodlí i během dlouhého a vyčerpávajícího pracovního cyklu.

 

 

Doporučené

pixel