Čím by se měly boty pro operační blok vyznačovat?

2023-01-13
Čím by se měly boty pro operační blok vyznačovat?

Každý zdravotnický pracovník v nemocnici nebo na klinice musí nosit vhodný oděv. Hovoříme zde nejen o estetických otázkách, ale především o pohodlí a svobodě pohybu. K zdravotnímu oděvu patří i vhodná obuv. V dnešním návodu vám poradíme, na co si dát pozor při výběru obuvi na operační sál.

 

 

 

Co se z tohoto příspěvku dozvíte?

  • Jaké vlastnosti by měla mít operační obuv? 

 

OR boty: odolné a snadno se čistí

V lékařských profesích je kontakt s bakteriemi a viry nevyhnutelný. Na operačním sále přichází ke slovu i krev a další tělesné tekutiny. Během ošetření se často stává, že se ušpiní oblečení a boty. Z toho důvodu musí být zdravotnické oblečení z takových materiálů, abyste z něj snadno odstranili skvrny a zároveň je zbavili všech na něm usazených choroboplodných zárodků.

Zdravotní obuv pro operační blok by měla být vyrobena ze syntetického materiálu připomínajícího pryž nebo měkký silikon. Materiál je nehygroskopický, což znamená, že vůbec neabsorbuje vlhkost. To zabraňuje tvorbě skvrn po kontaktu s tělními tekutinami nebo detergenty a zároveň tvoří bariéru mezi obuví a pokožkou. Obuv tohoto typu je vhodná pro čištění jak v ruce, tak i v pračce při vysokých teplotách. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, lze také dezinfikovat. Materiál je odolný a otěruvzdorný, díky čemuž bude zakoupená obuv jistě dlouho sloužit i přes náročné pracovní podmínky. Podrážka je antistatická a protiskluzová, aby se zcela minimalizovalo riziko uklouznutí na mokré dlažbě operačního sálu.

Příkladem tohoto typu obuvi je model Ezi-Klog značky Toffeln. 

Pohodlí a komfort nošení

Práce na operačním sále často znamená stát v jedné poloze několik až několik hodin, což je obrovská zátěž pro páteř a chodidla, na kterých spočívá váha celého těla. Operační obuv je navržena tak, aby v co největší míře minimalizovala nepohodlí spojené s „mrznutím“ v takové nehybnosti. Vnitřek obuvi je vytvarován do přirozeného tvaru chodidla, aby nezpůsoboval bolest metatarzů ani při dlouhodobém nošení. Mnoho modelů má patní pásek, který poskytuje větší stabilitu, zvyšuje bezpečnost práce a zároveň umožňuje rychlé nazouvání.

 

Boty pro operační blok mají navíc charakteristickou, poměrně širokou, zaoblenou přední část. Zatímco denně mnoho lidí nevěnuje pozornost tomu, zda jsou naše boty správně přizpůsobeny tvaru nohy, po mnoha hodinách práce je to snadno cítit. Obuv na operační sál nezpůsobuje nepřirozené mačkání prstů, což zajišťuje pohodlí po celý den. Boty mají také boční větrací otvory pro zajištění stálé cirkulace vzduchu. 

 

Příslušné certifikáty

Zdravotní obuv by měla mít certifikáty prokazující, že je bezpečná pro uvedení na trh a že splňuje normy nezbytné pro její použití v nemocnicích a na klinikách. Přítomnost těchto certifikátů je zvláště důležitá u oděvů pro zdravotnické pracovníky.Jedním ze základních atestů, které musí obuv na operační sál splňovat, je certifikát CE. Říká, že daný výrobek je v souladu se směrnicemi EU pro danou skupinu zboží. V případě operační obuvi certifikát potvrzuje, že obuv splňuje předpoklady EU a je bezpečná pro použití v čistých prostorách, jako je např. operační blok.

 

V sortimentu uniformix.pl naleznete zdravotní obuv od prověřených výrobců.

pixel